Nominerade 2020


Kategori MJÖLK

3 MP i Laholm – Magnus Pålsson
Baltazar Agro – Magnus och Tilda Sundström
Berte Gård – Henrik Stenström
Billinge Gård – Anette och Jacob Gustawson
Björketorps Gård – Per Brunberg
Brokagärde Ekogård – Per-Olof Andersson
MPE Lantbruks Service – Mikael Elström
Trägsta Mjölkgård – Eva och Torgny Widholm
Österbo Gård – Hanna Karlsson

Kategori SPANNMÅL

Appell Agri Consulting – Josef Appell
Erik Bäckströms Lantbruk – Erik Bäckström
Hidinge Gård – Håkan och Gunnel Wahlstedt
Johnsgården Jordbruk – Andreas, Axel och Anders Johnsson
Karlsfälts Gård – Erik O.R. Bengtsson
Limsta Säteri – Henrik Wallenberg
Sjöstorps Bygård – Mårten Svensson
Viby Sävgården – Fredrik Andersson
Välaholms Gård – Bengt och Håkan Arvidsson

Kategori KÖTT

Berga Gård i Fjugestad – Karolina, Claes och Lisa Schneider och Karl Wärnqvist
Bjällansås kött – Jan Karlsson
Böja Stommen Lantbruk – Markus och Hans Lindström
Hagalunds Gård – Annelie, Annicka och Annette Näsström
Hägvards Gård – Johan och Maria Tevell
Karlsfälts Gård – Christian Nilsson
Norrby Gård – Anna och Tomas Olsson
Viking Fågel – Björn och Maria Olsson
Vismarlövsgården – Jens, Mathilda och Ingemar Thulin

Kategori FRUKT & GRÖNT

Alfred Pedersen & Son – Mads Pedersen
Eriksgården i Sjöbo – Rickard Bergkvist och Maria Nilsson
HD Odling & Lantbrukstjänst – Håkan Danielsson
Klagstorps Gurkodling – Roy Rosendahl
Köpings Musteri – Lena Ryberg-Ericsson och Anders Ericsson
Ljusgårda – Andreas Wilhemsson, Erik Lundgren, Magnus Crommert, Christoffer Barath
Ugglarps Grönt – Mikael Jidenholm
Venestad Gårdproduktion – Susanne och Peter Åkesson
Vikentomater – Mats och Susanne Olofsson

Kategori EKO & INNOVATION

Appell Agri Consulting – Josef Appell
Baltazar Agro – Magnus och Tilda Sundström
Berga Gård i Fjugestad – Karolina, Claes och Lisa Schneider och Karl Wärnqvist
Björketorps Gård – Per Brunberg
Familjen Hansson Bjärhus – Elisabeth, Lars, Gustav och Erik Hansson
Hägvards Gård – Johan och Maria Tevell
Kårtorps Lantbruk – Per och Tore Larsson
Lilla Bjers – Margareta och Göran Hoa
Lovö Prästgård – Elin Rydström och Karel Leesment

Kategori FISK & SKALDJUR

BR Klemmings Dykhjälp – Per och Bengt Klemming
Guldhaven Pelagiska – Kent Karlsson och Arnold Bodlund
Gårdsfisk – Johan Ljungquist och Mikael Dessalles
Larssons Fiske – Bengt Larsson
Peckas Naturodlingar
Scanfjord – Anders Granhed
Tiraholms Fisk – Nils och Vicky Ekwall
Älvdalslax – Marit och Anders Beroniu
Ängsö Fisk – Per och Pauline Vidlund