ÅRETS BONDE

OM ÅRETS BONDE

Årets Bonde är en tävling som syftar till att bidra till en ökad efterfrågan på hållbar mat och dryck från Sverige. Målet är att visa hela cirkeln, från jord till bord samt att involvera primärproduktionen och tydliggöra bondens roll i livsmedelskedjan – Restauranger, offentliga måltider och dagligvaruhandeln.

Nominerade 2020

Nedan presenteras de nominerade utan inbördes ordning. Vinnarna i de sex kategorierna, samt vinnaren av titeln Årets Bonde 2020 – presenteras den 26 oktober!

Årets Spannmålsbonde 2020

Appell Agri Consulting – Josef Appell
Erik Bäckströms Lantbruk – Erik Bäckström
Hidinge Gård- Håkan och Gunnel Wahlstedt
Johnsgården Jordbruk – Andreas, Axel och Anders Johnsson
Karlsfälts Gård – Erik O.R. Bengtsson
Krokstorps Gård AB – Martin Krokstorp
Limsta Säteri – Henrik Wallenberg
Sjöstorps Bygård – Mårten Svensson
Viby Sävgården – Fredrik Andersson
Välaholms Gård – Bengt och Håkan Arvidsson

Årets Mjölkbonde 2020

3 MP i Laholm – Magnus Pålsson
Baltazar Agro – Magnus och Tilda Sundström
Berte Gård – Henrik Stenström
Billinge Gård – Anette och Jacob Gustawson
Björketorps Gård – Per Brunberg
Brokagärde Ekogård – Per-Olof Andersson
MPE Lantbruks Service – Mikael Elström
Trägsta Mjölkgård – Eva och Torgny Widholm
Wapnö – Lennart E Bengtsson
Österbo Gård – Hanna Karlsson

Årets Köttbonde 2020

Berga Gård i Fjugestad – Karolina, Claes och Lisa Schneider och Karl Wärnqvist
Bjällansås kött – Jan Karlsson
Böja Stommen Lantbruk – Markus och Hans Lindström
Ejmunds Gård – Märta och Pontus Norman
Hagalunds Gård – Annelie, Annicka och Annette Näsström
Hägvards Gård – Johan och Maria Tevell
Karlsfälts Gård – Christian Nilsson
Norrby Gård – Anna och Tomas Olsson
Viking Fågel – Björn och Maria Olsson
Vismarlövsgården – Jens, Mathilda och Ingemar Thulin

Årets Grönsaksbonde 2020

Alfred Pedersen & Son – Mads Pedersen
Eriksgården i Sjöbo – Rickard Bergkvist och Maria Nilsson
HD Odling & Lantbrukstjänst – Håkan Danielsson
Klagstorps Gurkodling – Roy Rosendahl
Köpings Musteri – Lena Ryberg-Ericsson och Anders Ericsson
Lilla Bjers – Margareta och Göran Hoas
Ljusgårda – Andreas Wilhemsson, Erik Lundgren, Magnus Crommert, Christoffer Barath
Ugglarps Grönt – Mikael Jidenholm
Venestad Gårdproduktion – Susanne och Peter Åkesson
Vikentomater – Mats och Susanne Olofsson

Årets Innovativa Ekobonde 2020

Appell Agri Consulting – Josef Appell
Baltazar Agro – Magnus och Tilda Sundström
Berga Gård i Fjugestad – Karolina, Claes och Lisa Schneider och Karl Wärnqvist Björketorpsgård – Per Brunberg
Bokeslundsgården – Johan Widing
Familjen Hansson Bjärhus – Elisabeth, Lars, Gustav och Erik Hansson
Hägvards Gård – Johan och Maria Tevell
Kårtorps Lantbruk – Per och Tore Larsson
Lilla Bjers – Margareta och Göran Hoas
Lovö Prästgård – Elin Rydström och Karel Leesment

Årets Fiskare 2020

BR Klemmings Dykhjälp – Per och Bengt Klemming
FiskarAnna – Anna Vesper Gunnarson
Guldhaven Pelagiska – Kent Karlsson och Arnold Bodlund
Gårdsfisk – Johan Ljungquist och Mikael Dessalles
Larsson Fiske – Bengt Larsson
Peckas Naturodlingar
Scanfjord – Anders Granhed
Tiraholms Fisk – Nils och Vicky Ekwall
Älvdalslax – Marit och Anders Beronius
Ängsö Fisk – Per och Pauline Vidlund


Hållbarhet – Innovation – Matkvalitet

JURY

Jeanette Elander
Sveriges Grisföretagare
Anna Grundberg
HS Certifiering
Erik Stjerndahl
HIR Skåne
Peter Borring
f.d LRF Östergötland
Anna Richert
Världsnaturfonden WWF
Adam Arnesson
Jannelunds Gård
Pär Bergkvist
Grundare Årets Bonde
Linnéa Engström
MSC
Jonas Carlberg
KRAV

SAMARBETSPARTNERS

Kontakt:
Projektledare, Ulrika Arnell
ulrika (at) bergkvistpublishing.se